Naime, CIK je odlučujući po prigovorima Emira Ramića ispred Bosanskohercegovačke dijaspore u Kanadi, udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” Udruženja “Žena Podrinja” i “Udruženja žrtava i svjedoka genocida”, donijela pomenutu odluku.
U obrazloženju Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je navedeno da je u skladu s Pravilnikom o postupku imenovanja i razrješenju biračkih odbora za Lokalne izbore u Bosni i Hercegovini 2024. godine u postupku selekcije izvršene su provjere urednosti, potpunosti i blagovremenosti, dostavljene dokumentacije od strane kandidata, te ispunjavanja općih i posebnih kriterija za imenovanje za predsjednika/zamjenika biračkog odbora utvrđene članom 2.2 Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Centralna izborna komisija BiH je 01.08.2024.godine utvrdila listu od 7.111 kandidata za predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora.
Podnosioci prigovora su nakon objave navedene odluke, blagovremeno, uložili prigovor na odluku kojom su naveli da je lice Mlađenović Najdan koji se našao na listi kandidata za imenovanje na dužnost predsjednika/zamjenika predsjednika biračkog odbora osuđen za ratni zločin pred Sudom Bosne i Hercegovine.
Odredbom člana 1.7b Izbornog zakona Bosne i Hercegovine propisano je da nijedna osoba koja je osuđena od strane bilo kojeg međunarodnog ili domaćeg suda za zločin genocida, zločine protiv čovječnosti ili ratne zločine ne može se kandidovati na izborima niti obavljati bilo koju izbornu, imenovanu ili drugu funkciju.
Uvidom u službene evidencije podataka utvrđeno je da je lice Mlađenović Najdan pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od na 3 godine i 6 mjeseci presudom Suda BiH od 04.03.2014.godine zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Imajući u vidu naprijed navedenu zakonsku odredbu, te činjenicu da je lice Mlađenović Najdan pravosnažno osuđen zbog krivičnog djela protiv civilnog stanovništva, Centralna izborna komisija BiH je odlučila kao u dispozitivu ove odluke.
Protiv ove odluke, žalba nije dozvoljena.
Podsjećamo, pravosnažno osuđeni ratni zločinac Najdan Mlađenović je bio imenovan je za (zamjenika) predsjednika Biračkog odbora u Bratuncu
Najdan Mlađenović je pravosnažne osuđen u oktobru 2014. godine na tri i po godine zatvora zbog ratnog zločina nad Bošnjacima u Bratuncu.
“Iz pravca Bratunca je naišlo par vojnika. Čula sam da jednog zovu Najdan. Imao je čarapu na glavi i izdvojio se iz te grupe, došao do nas i rekao: ‘Ovo sve treba pobiti.’ Onda je otišao za drugim vojnicima”, izjavila je pred Sudom BiH jedna od svjedokinja u predmetu Mlađenović i drugi.
Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH otpremilo je 10. decembra drugostepenu presudu od 21. oktobra 2014. godine kojom su kao neosnovane odbijene žalbe Tužilaštva BiH i branioca optuženog Najdana Mlađenovića, te je potvrđena presuda Suda BiH od 4. marta, saopćeno je 2014. godine iz Suda BiH.
Prvostepenom presudom Suda BiH prvooptuženi Najdan Mlađenović oglašen je krivim za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva za koje krivično djelo je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od tri godine i šest mjeseci.
Optuženom Najdanu Mlađenoviću u izrečenu kaznu uračunato je vrijeme provedeno u pritvoru.
Istom presudom optuženi Najdan Mlađenović po određenim tačkama optužnice oslobođen je optužbe da je počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti.
Tužilaštvo BiH je izjavilo žalbu na presudu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, povreda krivičnog zakona i odluke o krivičnopravnoj sankciji sa prijedlogom da Apelaciono vijeće uvaži žalbu kao osnovanu i da pobijanu presudu ukine i odredi održavanje pretresa pred Apelacionim vijećem ili da pobijanu presudu preinači, nakon čega da optužene Najdana Mlađenovića i Savu Živkovića oglasi krivim za krivično djelo zločini protiv I da im se izrekne kazna zatvora u skladu sa zakonom.
Advoakt optuženog Mlađenovića izjavio je žalbu zbog bitnih povreda krivičnog postupka, povrede krivičnog zakona, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, odluke o krivičnopravnoj sankciji sa prijedlogom da Apelaciono vijeće Suda BiH istu uvaži, pobijanu presudu potvrdi u oslobađajućem dijelu, ukine u osuđujućem dijelu radi postojanja apsolutno bitnih povreda krivičnog postupka i naredi održavanje pretresa pred Apelacionim vijećem Suda BiH ili uvaži navode ove odbrane o pogrešnoj primjeni materijalnog prava na ispravno utvrđeno činjenično stanje i pobijanu presudu u osuđujućem dijelu preinači na način da optuženog Mlađenovića oslobodi optužbe, primjenjujući načelo in dubio pro reo na izvedene dokaze.
Apelaciono vijeće je održalo javnu sjednicu 21. oktobra na kojoj su Tužilaštvo i branioci ostali kod pismeno iznijetih žalbenih razloga i prijedloga. Apelaciono vijeće je ispitalo žalbe u granicama žalbenih navoda, te utvrdilo da je prvostepeni sud donio pravilnu i zakonitu odluku, dok su žalbeni prigovori Tužilaštva i branioca optuženog Najdana Mlađenovića ocijenjeni neosnovanim, navedeno je u saopćenju Sud BiH.
(Vijesti.ba)
NAPOMENA: Ovaj sadržaj je možda pod autorskim pravima. Sadržaje sa ove web stranice je dozvoljeno kopirati i prenositi, ali sa obavezom postavljanja linka na originalni post koji se preuzima. Nije dozvoljeno mijenjati sadržaj preuzetog teksta, što uključuje kako samu strukturu teksta i podnaslove tako i naslov teksta. Stavovi i izjave autora sadržaja nisu nužno i stajalište Uredništva Tuzla-X.com. Više informacija o navedenom naći ćete u odjeljku Uslovi korištenja. © 2023, Tuzla-X.com. Sva prava pridržana!