![](https://tuzla-x.com/wp-content/uploads/2023/06/mljekari-tuzla.jpg)
Tuzlanski farmeri suočavaju se s problemima jer obilne kiše uništavaju usjeve koji su neophodni za prehranu stoke. Zbog kašnjenja isplate poticaja s federalne razine, oni su djelomično osigurali svoje preživljavanje putem kredita, ali su također u nepravednom položaju zbog niske otkupne cijene mlijeka.
Konstantne kiše na većem dijelu Tuzlanskog kantona nanijele su štetu poljoprivrednim zemljištima. Proljetna sjetva je dovedena u pitanje, a žitarice na pojedinim parcelama su potpuno uništene, dok će livadska sijena biti rijetka.
Tuzlanski kanton je drugi po proizvodnji mlijeka u zemlji, s tisućama poljoprivrednih gospodarstava i obrta. Mljekarima također predstavlja problem kašnjenje isplate poticaja s federalne razine već devet mjeseci.
“Mislimo da bi nam trebali biti prioritet jer kasnimo već devet mjeseci. Novac nam je potreban jer smo se zadužili za sjetvu i opskrbu poljoprivrednih ljekarni”, rekao je za Klix Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja mljekara TK.
Vlada Tuzlanskog kantona ove godine izdvojila je najviše sredstava za poljoprivredu u odnosu na ostale kantone u Federaciji BiH. Međutim, mljekarstvo nije dobilo očekivanu podršku, zbog čega su proizvođači donekle nezadovoljni. Tijekom sastanka u Tuzli, izrazili su namjeru da traže povećanje sredstava.
“Zatražili smo 500 KM po grlu, ali smo dobili 380 maraka. Danas ćemo zatražiti dodatni rebalans proračuna kantona. Smatramo da bi naša vlada trebala dodijeliti dodatnih tri milijuna KM za poljoprivrednu proizvodnju u kantonu”, dodao je Glibanović.
Tuzlanski poljoprivrednici također su izrazili nezadovoljstvo niskom otkupnom cijenom mlijeka. U protekla dva mjeseca došlo je do smanjenja cijene za sedam feninga po litri.
“Tuzlanski kanton je najslabije plaćen u usporedbi s ostalim kantonima u Federaciji BiH, unatoč tome što imamo tri najveće mljekare u regiji. Tražit ćemo rješenje kako bismo ponovno povećali otkupnu cijenu za sedam feninga”, izjavio je Glibanović za Klix.
Suljo Delić iz Živinica svjedoči o teškoćama s kojima se suočavaju farme te je primoran smanjiti svoje stado stoke.
“Proizvodnja mlijeka nije održiva bez podrške federalnih, kantonalnih i općinskih vlasti. Ako nam ne posvete adekvatnu pažnju, sve farme će se naći u ozbiljnom problemu. Naša proizvodnja je upitna ukoliko se ne promijene okolnosti”, izjavio je Delić.
U Tuzlanskom kantonu godišnje se proizvede do 28 milijuna litara mlijeka, no primijećen je i pad broja stoke. Prošle godine je bilo 8.750 grla stoke, dok je danas taj broj smanjen za tisuću.
![](https://tuzla-x.com/wp-content/uploads/2023/07/preporuka.jpg)
NAPOMENA: Ovaj sadržaj je možda pod autorskim pravima. Sadržaje sa ove web stranice je dozvoljeno kopirati i prenositi, ali sa obavezom postavljanja linka na originalni post koji se preuzima. Nije dozvoljeno mijenjati sadržaj preuzetog teksta, što uključuje kako samu strukturu teksta i podnaslove tako i naslov teksta. Stavovi i izjave autora sadržaja nisu nužno i stajalište Uredništva Tuzla-X.com. Više informacija o navedenom naći ćete u odjeljku Uslovi korištenja. © 2023, Tuzla-X.com. Sva prava pridržana!