Prvi član Zakona o RTVTK glasi: „Radi obavljanja djelatnosti javnog informisanja u cilju ostvarivanja prava na informisanje i zadovoljavanje kulturnih, obrazovnih i drugih potreba naroda i građana u TK Skupština Tuzlanskog kantona osniva JP RTVTK-a.“
Bila je to prvobitna zamisao rukovodstva Tuzlanskog kantona sa početka 2000-tih koju su mladi i ambiciozni novinari pretvorili u jedan od najprepozatljivijih projekata. Kamerama kantonalog servisa bilježili su medijski zaposlenici život u svakom njegovom segmentu.
Smjenama vlasti u najmnogoljudnijem kantonu, servis je postao glasilo vladajućih struktura, a novinari su gubili slobodu i dignitet svakom novom promjenom.
Kadrovski pir direktorice
Ipak, najmračnije doba nastupilo je imenovanjem trenutne Vlade Tuzlanskog kantona koja je na čelo ove ustanove dovela Admiru Bakić kao kadar Stranke demokratske akcije i prijedlog GO SDA Tuzla. Prema našim izvorima, Bakić je bila privremeno rješenje gradske organizacije, ali je bez njihovog znanja i uz pomoć patriotskog DF-a provela konkursnu proceduru i omogućila četverogodišnji mandat u isto vrijeme vodeći sudski spor protiv RTVTK-a radi smjene 2020-te godine sa pozicije direktora programa.
Već u drugom mjesecu mandata visprena direktorica započela je kadrovski pir u kome su raspisivani konkursi na neodređeno za mlade nade SDA. Nisu zaostajali ni iz DF-a za partnerima iz koalicije pa su zbrinuli „svoje ljude“. Angažman „novih/starih“ kadrova bio je opravdanje pred „neinformisanim i naivnim“ članovima Vlade TK-a koja donosi naprasnu odluku da RTVTK-a odobri 3 miliona KM na godišnjem nivou.
„Modro zelene“ mijenjala za BH Zelene
A kad su pristigle uvećane tranše, onda su porasli i apetiti pa su novinarke počele izvještavati iz kabineta Bakira Izetbegovića, Fadila Novalića, Refika Lende….Opštine Tuzlanskog kantona postale su neinteresantne selendre za novu urednicu tv programa Maidu Mustabašić, koja svoju sad već bivšu poziciju duguje mahanjem zastava na promocijama SDA-a tokom predizborne kampanje. „Sad već bivšu“ jer napredovanja „sposobnih“ kadrova su brza i efikasna pa se tako ova bivša voditeljica našla u kabinetu Sevlida Hurtića i „modro zelene“ mijenjala za BH Zelene. Prema izvorima iz SDA i za ovu poziciju bila je zaslužna kadrovska politika vladajuće stranke u Tuzlanskom kantonu, preciznije kladanjsko-živinički lobi. Dok su kadrovirali, SDA, ali ni DF nisu vodili računa o zakonskim procedurama, zvanjima, diplomama, a ni onima s kojima su zaigrali kolo pokorenja medija, pa su tako javno iznošene cifre od strane direktorice i radnica za konkurs na neodređeno.
Rekoše da je Halilagić uplatio malo, tek tričavih 50.000 KM.
Eh sad, da li je bilo namijenjeno baš za zapošljavanje SDA nada ili vraćanje „nepostojećih” dugova, znaju bolje u kantonalnom odboru ove stranke.
“Mlade nade” SDA odlučuju o uređivačkoj politici!?
Dok je friško postavljena uprava kadrovirala 2022.godine, pa su lica iskusnih i dokazanih novinarki na ekranima ubrzo zamijenile mlade nade SDA koje u isto vrijeme odlučuju i o uređivačkoj politici Informativog programa, predstavnici Vlade Tuzlanskog kantona dočekivani su pred vratima ove nekad respektailne kuće u stilu „Zvezda Granda“ pred nastup u diskotekama.
Uporedo s tim zidove RTVTK-a potresale su manje i veće pobune starijih, ali i poneke mlađe odvažne novinarke zbog narušavanja profesionalnih standarda i ugleda. Tako je bivša urednica tv programa postala „slavna dobitnica“ sedam pojedinačih prijava za mobing nad zaposlenicima.
Odlučni da ukažu na nehumane uslove rada novinari koji u novembru i decembru 2022. godine nisu bili na bolovanju potpisali su dopis u kome su upoznali direktore Admiru Bakić, Eldara Ibrišimovića i Draganu Bosankić o uslovima rada. „Prijateljski nastrojena“ uprava je stala u zaštitu urednice tv programa, te za haos okrivila potpisane novinare.
Prema informacijama našeg portala zaslugom pojedinih članova Vlade Tuzlanskog kantona i jedne od sad već bivših novinarki ove kuće dopisi su dospjeli do Skupštine Tuzlanskog kantona u aprilu 2023. godine, a na insistiranje opozicije i predsjednika kluba zastupnika SDA Šekiba Umihanića zatraženo je očitovanje uprave RTVTK-a. Opet se očitovala samo generalna direktorica Bakić, dok su direktori Ibrišimović i Bosankić bili neutralni.
Direktorica Bakić odbija Sindikalnoj organizaciji RTVTK-a dostaviti informacije
Sudbina izjašnjenja još nije poznata, baš kao ni godišnji Izvještaj o radu koji Vlada TK-a još nije razmatrala. Nije poznata ni sudbina utrošenih sredstava iz budžeta ove kuće, obzirom da je većina provedenih konkursa bila fiktivna za rješavanje radnog statusa odanih kafanskih prijatelja kojima se prema još nepotvrđenim informacijama isplaćivala stimulacija na platu za „marljivost“.
Informacije su nepotvrđene jer je direktorica Bakić odbila Sindikalnoj organizaciji RTVTK-a dostaviti informacije o isplatama stimulacija, iako je prema uputama nadležnih institucija bila u obavezi odgovoriti na taj zahtjev.
U nešto više od godinu dana vladavine pored pobuna, nezadovoljstva zaposlenika, privatizacije službenog vozila stale su i optužbe za namještene konkurse koje prema našim informacijama iz MUP-a TK-a istražuju inspektori ove institucije.
U kantonalnom javnom Servisu zaposleni stanje opisuju kao „zonu sumraka“, dok uprava kani provođenje novih imenovanja bez interne konkursne procedure, a tome u prilog idu i navodi koji govore da je bivšu urednicu tv programa na toj poziciji “naslijedio” njen tečić također novinar u RTVTK.
Tako su iskusni i dokazani novinari i urednici postali žrtve osvete loših đaka.
AUTOR: Istraživački tim Tuzla-X.com
NAPOMENA: Ovaj sadržaj je možda pod autorskim pravima. Sadržaje sa ove web stranice je dozvoljeno kopirati i prenositi, ali sa obavezom postavljanja linka na originalni post koji se preuzima. Nije dozvoljeno mijenjati sadržaj preuzetog teksta, što uključuje kako samu strukturu teksta i podnaslove tako i naslov teksta. Stavovi i izjave autora sadržaja nisu nužno i stajalište Uredništva Tuzla-X.com. Više informacija o navedenom naći ćete u odjeljku Uslovi korištenja. © 2023, Tuzla-X.com. Sva prava pridržana!