Olimpijske igre u Parizu su završene. Između kontroverzi ceremonije otvaranja i fantastičnih nastupa sportista cijelog svijeta, analiziramo učinak bosanskohercegovačkih olimpijaca, a gosti N1 bili su Amel Mekić, predsjednik Vijeća za sport pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, Igor Stojanović, potpredsjednik Federacije BiH i Izet Rađo, predsjednik OK BIH.
S obzirom na situaciju predsjednik OK BiH Izet Rađo smatra da su bh. sportisti uradili dobar posao.
“Prije nego što smo pošli rekli smo da su sportisti koji su preskočili visoku olimpijsku normu su heroine i heroji i iz platforme Bosne i Hercegovine to je zaista veliki uspjeh. Sve mimo toga čuli ste od sportista, trenera, ali mi u OK BiH, s obzirom da znamo opštu situaciju, sve procese kako teku u BiH, zadovoljni smo. Zahvaljujemo se sportistima i trenerima na trudu koji su učinili u tom četverogodišnjem periodu. Ovdje smo danas da napravimo distinkciju između država i sportskih sistema koji prave medalje i našeg sportskog sistema i razlogu zašto ne možemo da se pridružimo svim tim zemljama, Države na različite načine dolaze do medalja. Jako puno zamalja postignu politički konsenzus, odvoje novac, znaju da nemaju potencijal, pronađu prvu trojicu plasiranih, daju im državljanstva, izdvoje novac , uzmu najboljeg trenera i krenu na putovanje da osvoje jednu medalju. Evo vam primjer. Albanija je, ne jednu, nego dvije medalje, osvojila sa naturalizovanim sportistima, ali i za tako nešto potrebna je zajednička vizija, država i sportski sistem koji želi da to ostvari.”, ocijenio je Rađo.
Sa ocjenom o krajnjim dometima naših sportista slaže se Amel Mekić, ali smatra da je Olimpijski Komitet Bosne i Hercegovine kočioni faktor u razvoju bh. sporta.
“Olimpijski komitet nažalost radi samo onda kada se sprema izborna skupština, kao što su počeli i sada da rade i da se oglašavaju i pojavljuju u medijima.”, smatra Mekić, koji tvrdi da novac nije jedino rješenje za podizanje kvaliteta sporta u našoj zemlji.
“Sada kada bismo upumpali desetke miliona u naš sport mislim da se za četiri godine ne bi ništa dogodilo, pitanje bi li za osam, jer ako nemamo jasno definisanu strategiju da znamo kud treba da idemo, vrtit ćemo se u krug ili vraćati unazad. Ovdje se jasno mora uraditi strategija sporta u Bosni i Hercegovini, a šta je ta strategija? Premijer FBiH Nermin Nikšić je rekao da će sepodržati pet kolektivnih sportova, i ja to podržavam. Međutim, trebamo realno sagledati činjenice, gdje kako i koje rezulate mi možemo napraviti? Ja bih volio da griješim, ali nažalost ne griješim. Mislim da se teško ikad ijedna reprezentacija u kolektivnom sportu može plasirati na OI. S druge strane imamo pet strukovnih saveza čiji su se sportisti plasirali na OI, i donose velike medalje. Mislim da su ti strukovni savezi oni koje mi trebamo podržati u punom kapacitetu.”
Mekić smatra da se sportistima treba omogućiti vrhunski stručni kadar, poboljšati infrastruktura i obezbijediti medicinsko-rehabilitacijske metode kako ne bismo gubili talente zbog povreda. U teoriji zvuči odlično, ali institucije sistema generalno, a državne insitucije naročito nemaju apsolutno nikakvog sluha za sport. Mekić tvrdi da u svojoj ulozi predsjednika Vijeća za sport radi koliko može.
“Ja vapim, ponavljam, napadam, budem i dosadan zbog stvari koje bi trebale da se mijenjanju. Iz te stvari rodila se ideja da se napravi Udruženje olimpijaca u BiH. Nažalost kritička misao u BiH u sportu skoro da ne postoji. Ako vidimo olimpijski komitet: tamo ima ljudi koji sjede pet mandata i spremaju se i rade da bi napravili prostor i za šesti mandat- Šta su oni to konkretno uradili. Zašto nisu utjecali da se uradi kvalitetan zakon o sportu na državnom nivou, nagrađivanju sportista, doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima, trenerima, kategorijaziju sportista, strategiju sporta?”, pita retorički Mekić.
Rađo tvrdi da su Mekićeve insinuacije neistinite.
“Ono što govori gospodin Mekić apsolutno ne odgovara ni činjenicama, ni istini. On kao da živi u drugoj državi i kao da je političar u nekoj drugoj državi. Prvo, OKBiH je nevladina institucija koja ima šest posto finansiranja od države BiH, ukupan budžet iznosi milion i po KM, i to je zadnje tri olimpijade. Mi smo pomogli pripreme olimpijcima, izdovjili smo novac koji je on napravio putem projekata da bi BiH bila na OI u Tokiju, Pekingu i Parizu. Može li iko bez potpore države da priprema sportiste, da iza njih stoji? Ako odete na Youtube vidjet ćete da svi sportisti o OK BiH govore u superlativima. Ok BiH vrlo je transparentna organizacija i svako ima pravo i može da bude kandidat i da ga skupština OK BiH bira. Pet mandata je fatamorgana i nije tačno”, kaže između ostalog Rađo.
Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Igor Stojanović kontatovao je da je bh sport u nezavidnoj situaciji, a kao bivši sportski radnik identificirao je ono što je po njemu glavni problem bh. sporta.
“Naš sport je u katastrofalnom stanju i mislim da je to svima jasno. Kao što ste i rekli sa kojim smo zemljama u društvu, bez medalje, teška je jedna sramota, a razlozi, po meni su sljedeći: Spomenuli ste moj rad u KS BiH i upravo to neko razmišljanje je li bilo slučajno, ili nije bilo slučajno na distanci od 9 godina kada su kadetibili prvaci Evrope, možda želim reći ono što javnost manje zna. Te su godine u juniori bili četvrti u Evropi, šest selekcija je bilo među 12 reprezentacija Evrope. Vi morate imati znanje i morate znati šta rade drugi savezi da biste došli na njihov nivo i igrali sa njima ravnopravno. Dakle ono kako smo mi postavili stvari, znali smo koliko utakmica imaju Španija i Francuska. Nakon toga smo krenuli u jednu ofanzivu preko naših privatnih veza, političkih da sredstva za utakmice i putovanja saberemo. To je najteži dio posla. To je ono zbog čega entuzijazam sportskih radnika u BiH umire”, kaže Stojanović, pa dodaje:
“Pogledajte periodično kako imamo u savezima rezultate, pa onda ih nema po desetak godina, dok se ne pojavi neki entuzijazam, a odgovorno tvrdim da više entuzijazma neće biti. Zašto? Zato što kada ste prvaci Evrope u košarci u kadetskoj selekciji, ili četvrti, ili ovo sve što sam nabrojao jedna od sedam država Evrope koja ima sve selekcije među najboljih, onda vam država još oduzme još jedno 150-200 hiljada koje ste skupljali sa 5 nivoa vlasti, moleći okolo za razliku od konkurencije koja od svog Olimpijskog komiteta dobiju novac i onda se bave svojom strukom. Govorimo i o stručnosti trenera. Da li oni prate trendove u ovakvoj situaciji u kojoj ne cijenimo sportske radnike i znanje. Oni postaju irelevantni” rekao je Stojanović između ostalog.
Cijelo gostovanje Amela Mekića, Igora Stojanovića i Izeta Rađe pogledajte u video prilogu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
NAPOMENA: Ovaj sadržaj je možda pod autorskim pravima. Sadržaje sa ove web stranice je dozvoljeno kopirati i prenositi, ali sa obavezom postavljanja linka na originalni post koji se preuzima. Nije dozvoljeno mijenjati sadržaj preuzetog teksta, što uključuje kako samu strukturu teksta i podnaslove tako i naslov teksta. Stavovi i izjave autora sadržaja nisu nužno i stajalište Uredništva Tuzla-X.com. Više informacija o navedenom naći ćete u odjeljku Uslovi korištenja. © 2023, Tuzla-X.com. Sva prava pridržana!