Bjegunci, kriminalci i oni s crne liste u Bosni i Hercegovini vladaju i upravljaju institucijama. Prepreka uglavnom nema. Zoran Galić, odbjegli zamjenik direktora SIPA-e, jedan je u nizu. No, ovaj slučaj pokazuje koliko je sistem defektan i pogodan za sve političke manevre, uvijek bez sankcije. Bijeg bi trebao biti prvi alarm, a međunarodna potjernica hitno djelovanje. U Bosni i Hercegovini nijedno. U Vijeću ministara procedura zaustavljena na dilemi hoće li ga kazniti smjenom ili nagraditi otpremninom?
Bjegunac od zakona, lice s međunarodne potjernice i istovremeno zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu. Sve to može Zoran Galić. Apsurdno, ali u Bosni i Hercegovini moguće. Ni nakon mjesec od bjekstva, nema adekvatne reakcije.
“To možemo zvati jednom trakavicom, koja baš na pravi način pokazuje kakav smo zapravo pogrešan sistem izgradili, pogotovo u tom dijelu koji bi trebao biti najčvršći i bedem svim negativnim procesima. Tamo gdje je oblast pravosuđa, oblast sigurnosti, imamo porozan sistem u kojem je moguće da bjegunac za kojim je raspisana potjernica traži na lični zahtjev da ga se razriješi”, ističe Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH (NiP).
Problem kompleksan, sistem neefikasan. Država ponovo zakazala. U Vijeću ministara i dalje pitanje: smjena ili razrješenje. Nisu blizu konsenzusa. Zasad sjednica nije zakazana, niti planirana.
“Razumijem način na koji funkcioniše Vijeće ministara, a koji zahtjeva određenu etničku usaglašenost po nekim pitanjima, a ona se u ovom slučaju također manifestovala tako što je učinila Vijeće ministara disfunkcionalnim”, kaže Predrag Kojović, zastupnik NS-a u Zastupničkom domu BiH.
A iza procedure i odlučivanja, politiziranje. Sistem dobro razrađen od vrha do dna. Kadrovska politika zasnovana najčešće na stranačkoj. U institucijama podobni, a moć pozicije i zaštita politike grade sistem za lične interese.
“Sve se pretvara u političko pitanje. Država u ovakvim situacijama kao što je slučaj Galić treba da pokaže mišiće. Međutim, država bježi od toga. Ne znaju šta će, kako će ko reagovati. Ljudi koji odlučuju o tim ljudima su isprepadani ili su samo zadovoljni apanažom koju primaju na mjestima na kojim jesu”, smatra Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova KS-a.
“Bosna i Hercegovina je u svim segmentima politizirana, pa i u ovom gdje bi to trebalo biti rutinska stvar. Onaj ko je u nekom kriminalnoj aktivnosti, ukoliko za to postoje osnovi sumnje, pokrenuta istraga, treba da se suspendira, odnosno, da se razriješi dužnosti”, poručuje Nedžad Korajlić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA.
Tako je, barem trenutno, Galić jači od sistema. Baš kao što je prije mjesec dana u akciji bio brži od SIPA-e. Da mu sve manjkavosti sistema daju prednost u ovoj situaciji, pokazuje i lični zahtjev za razrješenje, a potom i penzionisanje, dok je već uveliko bio u bijegu, a bh. institucijama nedostupan.
“Čak bih rekao da su neki od onih što ga štite upleteni i u to da su ga obavijestili da pobjegne na vrijeme iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku prije nego što mu je SIPA pokucala na vrata. Ovo je političko prepucavanje. Jedni bi kao da ga smijene, a drugi bi kao da ga ne daju. Međutim, i jedni i drugi su zadovoljni trenutnim stanjem i oni samo gledaju da ne budu oni odgovorni”, zaključuje Pećanac.
“Nisam stekao taj dojam. Da ga neko čuva, taj bi neko radio sve da on tu ostane, vjerovatno. Ali da mu možda pogoduje da ostvari neke beneficije, to nije nemoguće u Bosni i Hercegovini”, kaže Konaković. “On ne treba da ostvaruje nikakve benefite dok sud ne donese konačnu presudu da li je kriv ili nije”, ističe Korajlić.
Bjegunac Galić i dalje ostaje na čelu SIPA-e zajedno s direktorom van mandata Darkom Ćulomom – u vrhu sigurnosnog sektora. Da je ova situacija u kategoriji normalno za Bosnu i Hercegovinu pokazuje i činjenica da Galić nije bio na dnevnom redu Vijeća ministara sve dok sam nije zatražio razrješenje. Čekanje odluke koja, čini se, neće tako brzo, Galiću može pokvariti još samo Hrvatska ukoliko se odluči na njegovo izručenje.
NAPOMENA: Ovaj sadržaj je možda pod autorskim pravima. Sadržaje sa ove web stranice je dozvoljeno kopirati i prenositi, ali sa obavezom postavljanja linka na originalni post koji se preuzima. Nije dozvoljeno mijenjati sadržaj preuzetog teksta, što uključuje kako samu strukturu teksta i podnaslove tako i naslov teksta. Stavovi i izjave autora sadržaja nisu nužno i stajalište Uredništva Tuzla-X.com. Više informacija o navedenom naći ćete u odjeljku Uslovi korištenja. © 2023, Tuzla-X.com. Sva prava pridržana!