Kako prenosi The Wall Street Journal, Peking je navodno spreman da izgradi objekat za elektronsko prisluškivanje na Kubi, samo 160km udaljen od obale Floride. Prema “visoko povjerljivim obavještajnim podacima”, Kina i Kuba su postigle tajni sporazum o uspostavljanju ove baze, piše pomenuti list.
Izvori WSJ-a tvrde da je Peking pristao da plati nekoliko milijardi dolara Havani kako bi dobili dozvolu za izgradnju objekta, te da je dogovor postignut “u principu”.
Ako bi ovaj objekat zaista bio izgrađen, Kina bi imala mogućnost nadziranja južnog dijela Sjedinjenih Američkih Država, gdje se nalazi mnogo vojnih baza, kao i brodski saobraćaj u tom području.
Ovaj događaj predstavlja novi geopolitički izazov s kojim se Vašington suočava dok se bori protiv sve većeg globalnog uticaja Kine.
Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost, Džon Kirbi, izjavio je da, iako ne može komentarisati konkretan izvještaj, američki zvaničnici su više puta upozoravali na “kineske napore da investiraju u infrastrukturu širom svijeta koja može imati vojne svrhe, uključujući i na ovoj hemisferi”, navodi WSJ.
Anonimni američki zvaničnici su opisali obavještajne podatke kao “ubjedljive” i to je izazvalo uznemirenost u administraciji predsjednika Bidena zbog blizine Kube američkom kopnu, prenosi WSJ.
Vašington smatra Kinu svojim najznačajnijim rivalom kada je riječ o vojsci i ekonomiji, a kineska baza sa vojnim i špijunskim kapacitetima tako blizu Sjedinjenim Državama predstavljala bi bez presedana prijetnju.
Prema WSJ-u, takav objekat omogućio bi Kini nadzor nad različitim komunikacijama, uključujući e-poštu, telefonske pozive i satelitske prijenose.
Iako tačna lokacija baze i trenutni status izgradnje nisu poznati, američki zvaničnici nisu sigurni da li će biti moguće zaustaviti dovršetak ove baze.
U maju je Pentagon izrazio sve veću zabrinutost zbog sve većeg uticaja Kine u Latinskoj Americi.
Kina je uložila desetine milijardi dolara u finansiranje ključnih infrastrukturnih projekata širom regiona, a takođe ima i vlastite vojno vođenu svemirsku stanicu u Argentini koja bi mogla biti usmjerena prema američkim satelitima.
Kineske državne banke su od 2005. godine pozajmile 136 milijardi dolara zemljama Latinske Amerike pod uslovima koje američki zvaničnici nazivaju “spiralom zaduživanja”. Ta sredstva su finansirala velike energetske projekte, izgradnju puteva, sportske stadione i vakcinaciju protiv COVID-19.
Također, privatne kineske kompanije kontroliraju velike luke u Panamskom kanalu, koje američki zvaničnici smatraju potencijalno preusmjerenim prema vojnim kapacitetima.
NAPOMENA: Ovaj sadržaj je možda pod autorskim pravima. Sadržaje sa ove web stranice je dozvoljeno kopirati i prenositi, ali sa obavezom postavljanja linka na originalni post koji se preuzima. Nije dozvoljeno mijenjati sadržaj preuzetog teksta, što uključuje kako samu strukturu teksta i podnaslove tako i naslov teksta. Stavovi i izjave autora sadržaja nisu nužno i stajalište Uredništva Tuzla-X.com. Više informacija o navedenom naći ćete u odjeljku Uslovi korištenja. © 2023, Tuzla-X.com. Sva prava pridržana!